X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


درباره ی کلاه ایمنی بیشتر بدانیم…:

انجمن پزشکی کوهستان ایران: کلاه ایمنی یکی از اولیه ترین و ضروری ترین لوازم مورد نیاز سنگنوردان است. بی توجهی به استفاده از آن و عدم رعایت نکات ایمنی در استفاده از کلاه ایمنی خطرات جدی در ورزش سنگنوردی و صعودهای ورزشی دارد. در اینجا نکاتی یادآوری می شود که رعایت آن  ایمنی و سلامتی بیشتری برای استفاده کنندگان از آن بهمراه دارد:
انواع کلاه های ایمنی:

به طور کلی کلاه ها بر اساس پوشش خارجیشان به سه دسته تقسیم می شوند:

فایبرگلاس

پلاستیک و نایلون

کربن (پلی کربنیت)
 


وظیفه ی تمامی کلاه ها محافظت از سر شماست ولی هر یک از اینها این کار را به روش خاص خود انجام می دهند.

کلاه های فایبرگلاس و کربن انرژی سنگی را که می افتد جذب می کنند در حالی که کلاه های پلاستیکی و نایلونی این انرژی را به سیستم افسار (دهنه) کلاه منتقل می کنند. به همین دلیل کلاه هایی از جنس فایبر گلاس و کربن به سر چسبیده ترند.

فایبرگلاس:

این کلاه ها از یک لایه نازک فایبرگلاس با آستر فوم ساخته شده اند. این کلاه ها پایداری بالایی دارند و راحت اند ولی تهویه آنها معمولا خیلی خوب نیست. در گذشته کلاه هایی از این جنس معمولا سنگینتر از سایر کلاه ها بودند اما امروزه این طور نیست.

پلاستیک و نایلون:

کلاه های پلاستیکی بسیار متداول هستند . آنها اغلب راحتی و تهویه خوبی دارند . پایداری آنها بستگی کامل به سیستم افسار (دهنه) داخلی کلاه دارد. وزن آنها بسته به طراحیشان بسیار قابل تغییر است.

کربن:

سبکترین و قویترین پوسته از میان سایر پوسته هاست و بیشتر از جنس پلی کربنیت می باشد. مانند کلاه های فایبر گلاس انهایی که از کربن ساخته شده اند معمولا خیلی نزدیک سر می چسبند و این بدان معنا است که راحتی و پایداری بالایی دارند.

طراحی:

امروزه بسیاری از مدل های کلاه، صاف و ایرودینامیک بوده و اغلب تهویه خوبی دارند ، وزن کم و تنظیم پذیری از دیگر ویژگی های آنها است. پس بهتر است به دنبال ویژگی های دیگری باشید.

چیزهای دیگری که باید دنبالش بود:

هد بند داخلی کلاه تنظیم پذیر باشد تا کلاه بهتر به سر بچسبد.

جهت جا دادن هدلامپ، کلاه دارای گیره های داخلی توکار باشد.

سیستم نگهداری ( تسمه های چانه) که کلاه شما را روی سرتان نگه می دارد و به خوبی در جلو و عقب قابل تنظیم باشد.

هدلامپ:

بسیاری از کوهنوردی ها در تاریکی شروع می شود پس مهم است تا کلاه شما هدلامپی را به طور ایمن در خود نگه دارد . بسیاری از کلاه ها ریسمانی کش سان جهت محکم کردن هدلامپ دارند که در شرایط آب و هوایی گرم خوب است اما در شرایط سرد ریسمان خاصیت کشسانی خود را از دست می دهند. پس دنبال کلاهی باشید که از قفل های پلاستیکی یا چنگک های فلزی برای این موضوع بهره می جوید.


شیوه ی استفاده ی صحیح از کلاه:

نحوه قرارگیری صحیح کلاه بر روی سر به این کلاه دوچرخه سواری نگاه کنید. یک کلاه زمانی کاملا به سر چسبیده است که به شکل مستقیم روی سر بنشیند ، جلوی کلاه پایین و روی ابروهاست (برای محافظت از پیشانی) .

سیستم بالشتکی اطراف کلاه فشار یکنواختی در تمامی اطراف سر اعمال می کند و با حرکت پوست پیشانی به همان اندازه کلاه می چرخد از چپ به راست و از جلو به عقب.


تنظیم دهانه کلاه:

تسمه های جلو و پشت که شکل Y دارند در زیر و جلوی گوش قرار گیرند.

کلاه نباید هنگامی که بند زیر چانه بسته می شود لق بزند.

سگک تسمه چانه به طور محکم دور گلو باشد . سگک را متصل کنید مطابق دستور العملی که برای کلاه شما آماده شده است و تسمه را بکشید به طوری که به راحتی دور گلوی شما قرار گیرد. این کار، عملکرد کلاه شما را دراصابت های شدید تضمین می کند.

دقت کنید:

    اگر کلاه به درستی تنظیم نشده باشد ، ممکن است کارکردی نداشته باشد.
    کلاه را سرازیر و در پشت سرتان نگذارید حتی اگر شما بتوانید شکل Y را در اطراف گوش هایتان داشته باشید.
    کلاه شل نباشد. چرا که ممکن است بیافتد و از طرفی نیز از پیشانی شما مراقبت نمی کند.


برداشت از کانون کوهنوردی شهر قدس


      
کلمات مرتبط :
                      
 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد